تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نان؛ قوت (لا) یموت

  همه ناراحتند اما دولت مي‌گويد اجراي اين طرح اجتناب ناپذير است. زير پوست شهر و در سكوت خبري، اتفاق‌هاي تازه‌اي در حال رخ دادن است كه‌برخي را نگران، برخي را گيج و برخي ديگر را معترض كرده است.

  در حالي كه بر اساس مصوبه دولت و اصرار نانوايان قرار بود از ابتداي آذر ماه در سراسر نقاط كشور، انواع نان با افزايش 30 درصدي به فروش برسد، روز گذشته گزارشهاي مردمي از افزايش قيمت 75 تا 150 درصدي انواع نان خبر دادند.

  به طوري كهنان سنگك كه همه انتظار داشتند با قيمت جديد 600 تومان به فرو برسد، روز گذشته در برخي نانوايي‌ها به قيمت هزار تومان فروخته شد. برخي مردم نان لواش را300 تومان، تافتون 500 تومان و بربري را 700 تومان خريدند و به

  خانه‌هايشان بردند.

  اين در حالي است كه هفته گذشته افزايش قيمت 30 درصد اعلام شده بود اما در عمل با افزايش 25 تا 50 درصدي همراه بوداين قيمت به ترتيب براي نان‌هاي لواش، سنگك، تافتون و بربري، 320 ،600 ، 175 و 500 تومان بود.

  قيمت انواع نان‌ها در هفته‌هاي پيش از آن يعني 2 هفته‌قبل، 125 تومان براي لواش، 400 تومان براي سنگك، 250 تومان براي نان تافتون و 400 تومان براي بربري بود.

  در حالي كه قيمت نان در 2 هفته سه نرخ را تجربه كرده است، روز گذشته تعدادي از گزارش‌هاي مردمي، از تعطيلي واحدهاي نانوايي در سطح شهر خبر می‌دهد.

  مديركل صنعت، معدن و تجارت استان همدان افزايش قيمتها با نرخ آزاد در برخي نانوايي‌هاي استان را تاييد مي‌كند و مي‌گويد: از امروز درهمه شهرستانها تعدادي از واحدهاي صنفي نان را با نرخ آزاد ميفروشند.

  به گفته حميدرضا متين طبق مصوبه 20 درصد از سهميه آرد هر شهرستان كاهش يافته است و بر اين اساس تعدادي از واحدهاي نانوايي بايد آرد را با نرخ آزاد بخرند و نان را به نرخ آزاد بفروشند كه بر اين اساس نان سنگك هزار تومان، بربري 700 تومان، لواش 300 تومان، تافتون 500 تومان و گرده 700 تومان در نانوايي‌هاي آزاد پز به فروش ميرسد كه ممكن است در صورت استفاده از آرد سبوسدار يا كنجد، اين قيمت‌ها اندكي افزايش يابد. بقيه نانوايي‌ها نان را تا اجراي مرحله دوم و سوم مصوبه، با نرخ‌هاي قبلي (افزايش 25 تا 50 درصدي) به فروش مي‌رسانند. متين در پاسخ به اين سوال كه چرا بدون اطلاع‌رساني قبلي و اعلام رسمي در جلساتي مانند تنظيم بازار و يا سيماي ملي، اين افزايش نرخ انجام شده است،

  اظهار مي‌كند: احساس شد اعلام موضوع و ايجاد آمادگي به تنش منجر خواهد شد و براي جلوگيري از اين اتفاق و ايجاد حرف و حديثها و مشكلات ديگر، دولت مصوبه قطع يارانه آرد نانوايي‌ها را به يكباره اجرا كرد كه در مرحله اول 20 درصد از آرد يارانه‌اي هر شهرستان قطع ميشود، در مرحله دوم 60 درصد و درمرحله بعدي هم 100 درصد از آرد يارانه‌اي نانوايي‌ها حذف ميشود و تمام نانوايي‌ها به مرور آزادپز ميشوند.

  وي شرايط موجود در استان را با اجراي اين مصوبه آرام توصيف مي‌كند و مي‌افزايد: در مرحله اول سعي كرده‌ايم با همكاري فرمانداريها، طرح را در مناطق مرفه و نيمه‌مرفه شهرها اجرا كنيم تا به مردم مناطق محروم فشار وارد نشود. در حال حاضر مردم با اين وضع نامانوس هستند و پيش بيني مي‌كنيم به مرور با اجراي طرح، جامعه با آن كنار بيايد.

  به اذعان متين، اجراي اين طرح غيرقابل اجتناب است و اگرچه ممكن است به مردم فشار وارد شود، اما اگر آرد و نان به‌قيمت واقعي به فروش برسد، ضمن كاهش فشار به دولت براي پرداخت يارانه آرد و واقعي شدن سطح مصرف نان، جلوي فعاليت واحدهاي غير مجازي كه براي نمونه نان را به دليل قيمت پايين با همبرگر مخلوط مي‌كنند، و واحدهايي كه نان را به خورد دام مي‌دهند، هم گرفته مي‌شود. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر افزايش نظارتها پس از اجراي طرح افزايش قيمت نان تاكيد دارد و مي‌گويد: بازرسان از ساعت 6:30 تا 19 هر روز به گشتزني و بازديد از واحدهاي نانوايي در سراسر استان مي‌پردازند و در صورت تخلف با خاطيان برخورد جدي مي‌شود. روز گذشته نيز تا ساعت 11 صبح 42 واحد نانوايي فقط در شهرستان همدان بازرسي شد و 15 مورد به خاطر كم فروشي تذكر گرفتند و با حضور بازرسان رويه خود را اصلاح كردند.

  وي درباره تعطيلي واحدهاي نانوايي در پي اجراي طرح آزاد شدن قيمت آرد و نان نيز بيان كرد: 4 واحد خبازي كه آرد تحويل نگرفته بودند تعطيل بوده و از امروز با گرفتن آرد به فعاليت خود ادامه مي‌دهند. با وجود افزايش نرخ يكباره نان، كيفيت و كم فروشي قوت روزانه مردم همچنان مورد اعتراض آنها است و اكنون كارگران نانوايي‌ها هم اعتراض دارند كه اين افزايش قيمت‌ها تاثيري بر حقوقشان نداشته است. مهدي، يكي از كارگران نانوايي است كه بيشتر از 30 سال است در نانوايي كار مي‌كند و ميگويد: قرار بود با افزايش قيمت نان، حقوق نانوايان هم افزايش پيدا كند كه متاسفانه اين افزايش فقط به نفع كارفرما شده است و مسئولان هر كدام به نحوي از رسيدگي به اين موضوع شانه خالي ميكنند.

  او كه براي هر روز كارياش به جز روزهاي تعطيل و مرخصي، مبلغ 40 هزار تومان دستمزد ميگيرد، ادامه ميدهد: مشتريان هم ناراحتند كه با وجود اين افزايش قيمتها، كيفيت نان همچنان كم است و ما هم ناراحتيم كه كيفيت آرد تغييري نداشته است و اين موضوع به ما هم فشار وارد ميكند. رئيس اتحاديه نانوايان در اين باره ميگويد: نانوايي ها مجبورند كيفيت نان خود را ارتقا دهند تا مشتري را حفظ كنند، همچنين كارگران نانوايي ها هم بايد منتظر باشند تا طرح به مرور اجرا شود و تغييرات دستمزدي را شاهد باشند.

  بنا به توضيحات حسين شوندي يك پنجم از نانوايي هاي همدان از ليست سهميه آرد يارانه اي خارج شده اند و آرد را با افزايش 10 هزار تومان براي هر گوني ميخرند، ديروز اولين روز اجراي طرح بود و به مرور تعداد خبازي هايي كه آرد را به نرخ آزاد ميخرند و نان را به نرخ آزاد ميفروشند افزايش پيدا ميكند تا اينكه طرح به طور كامل اجرا شود. در اين باره شهروندان ميتوانند در صورت اعتراض به نرخ ها يا كم فروشي و كيفيت نان ها با شماره 124 يا 32521112 تماس بگيرند.

  معاون برنامه ريزي استاندار همدان هم خاطر نشان ميكند: هنوز 80 درصد از نانواييها با آرد ياران‌هاي پخت ميكنند و تنها 3 روز است اين طرح اجرا شده است و  بايد صبر كرد تا طرح به مرور پيش رود و نرخها اصلاح شود.

  خسرو سامري با بيان اينكه وزن چانه از 650 گرم به 750 گرم و 450 گرم به 510 گرم رسيده است، گفت: اجراي مرحله اول طرح بيشتر در نانوايي‌هايي صورت گرفته است كه نانهاي با مصرف كمتر، از جمله نان باگت، فانتزي، گردي و بربري پخت ميكنند و نان مصرفي عمده مردم نيست.

  وي وعده مي‌دهد تا 10 روز ديگر شاهد افزايش كيفيت نان در استان باشيم.

   

  http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/0xf013fac9c1f88c78.html


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 17 آذر 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :235060
 • بازدید داخلی :22915
 • کاربران حاضر :180
 • رباتهای جستجوگر:366
 • همه حاضرین :546

تگ های برتر