تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

دستفروشی روی خاک و گِل

   

  مدرك مهندسي معماري دارد، اما در چند شنبه بازارهاي همدان، حبوبات مي فروشد.
   هر روز از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر يك جا بساط مي‌زند. شنبه‌ها 600 دستگاه، يكشنبه‌ شهرك مدني، دوشنبه‌ سيلو، مريانج، ازندريان يا قهاوند، سه‌شنبه رسالت، چهارشنبه شهرك انديشه، پنجشنبه فرهنگيان و جمعه‌ها شهرك الوند محل كار او و همكارانش در روز بازار همدان است.
  همكاراني كه تعدادشان در بازار ها 200 تا 400 نفر است و به گفته خودشان نبود وضعيت اشتغال نامناسب در جامعه، آنها را به دستفروشي كشانده ولو اينكه مدرك دانشگاهی داشته باشند.
  كم سن‌ترين فروشنده‌هاي اين بازار، متولد دهه 70 هستند و مو سفيدهاي آن هم از جور زمانه سال‌هاست كه در اين كار مانده‌اند. برخي نان آور خانواده‌هاي 2 تا 7 نفره هستند و برخي هم هنوز ازدواج نكرده‌اند.
  ممكن است در روز از 10 تا 100 هزار تومان فروش داشته باشند كه يك دهم آن سود است و رزقي كه بايد به خانه ببرند. شهرك فرهنگيان و منطقه رسالت براي فروشندگان روز بازارهاي همدان، مناطق خوبي است، زيرا مشتريانشان در اين مناطق بيشتر است و تعداد بساطي‌هاي اين مناطق به 400 نفر هم مي‌رسد.
   اما در هر صورت روزهاي بارندگي و سرد، روزهاي خوبي براي دستفروشان نيست و برخي بساط‌ها در اين روزها تعطيل مي‌شود.
  مردم در نگاه آنها مشتري هستند، مشترياني كه هر روز در يك منطقه از شهر در ميان گذرگاه‌هاي ايجاد شده توسط بساطي‌ها، جنب‌و‌جوش مي‌كنند تا اجناس مورد نياز خود را بخرند. تعداد اين مشتريان در ساعت 10 صبح به اوج خود مي‌رسد.
  فروشندگان هم كارشان را بلدند. قيمت مناسب، ارائه كالاهاي دم‌دستي و مورد نياز روزانه و نزديكي به محل‌هاي زندگي براي فروش اجناس از مزيت‌هاي چند شنبه بازارهاي شهر است.
  نازنين، 38 ساله در حال خريدن سبزيجات از دوشنبه بازار همدان است. او مي‌گويد: من هر هفته مايحتاج هفتگي خود را از اين بازار تهيه مي‌كنم.
  سبزيجات و ميوه‌ها، مواد شوينده، حبوبات،فست‌فود، البسه بچه‌گانه و بزرگسال، ظروف و لوازم بلور، روحي، فلزي و پلاستيكي، كفش، اسباب بازي، لوازم التحرير، ترشيجات، غلات و ماكاروني، ادويه جات، مواد خوراكي و شكلات، لوازم شخصي، گير سر و ظروف تزئيني در يك فضاي چند متر مربعي، روي زير اندازهاي سبك بي‌سايبان، روي زمين قرار گرفته‌اند.
  برخي از فروشندگان هم با تيرچه‌هاي فلزي و چوبي، آلاچيق‌هاي مربع شكل ساده درست كرده‌اند و اجناس خود را مي‌فروشند. جاي بساط هر فروشنده در هر منطقه از قبل تعيين شده است و تعرض به آن خطايي محسوب مي‌شود كه به مشاجره و درگيري مي‌انجامد.
  ابتداي بازار شلوغ‌تر از انتهاي آن است و هرچه به انتها نزديك مي‌شويد تعداد مشتريان هم كمتر مي‌شود. با اين حال همه فروشندگان هرچقدر هم فضا اشغال كرده باشند و در هر قسمت از بازار كه باشند، روزانه بايد مبلغ 2 هزار تومان عوارض به شهرداري پرداخت كنند و قبض عوارض بازار روز هفتگي بگيرند. قبضي كه نه نام فروشنده دارد، نه نوع بساط و نه هويت امضا كننده در آن مشخص شده است. فقط شماره دارد و مبلغ با يك تاريخ كه با خودكار توسط مأموران شهرداري نوشته شده است.
  حسن 54 ساله به اين روند اعتراض دارد و مي‌گويد: كسي از اين وضع راضي نيست. به اعتقاد او اگر عوارض شهرداري براي هر متر تعيين شود به عدالت نزديك‌تر است، زيرا يك نفر 10 متر فضا براي فروش اجناسش لازم دارد و يك نفر ديگر با يك متر جا كارش راه مي‌افتد.
  جمشيد هم مي‌گويد: اين عوارض را مي‌گيرند كه چه بشود؟ ما از ترس اينكه در اين بازار سرويس بهداشتي براي فروشندگان وجود ندارد، چايي هم نمي‌خوريم.
  او پرداخت هزينه عوارض را زماني مجاز مي‌داند كه خدمات حداقلي براي فروشندگان در نظر گرفته شود و خدماتي از جمله سرويس بهداشتي، نمازخانه، زمين آسفالت و هموار يا آلاچيق و خط كشي براي مشخص شدن جاي بساط‌ها وجود داشته باشد.
  مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري همدان، مبلغ عوارض بازار روز هفتگي را ناچيز و در حدود 200 هزار تومان مي‌داند و مي‌گويد: خيلي از بساطي‌هاي اين بازار از ناحيه نهادهاي حمايتي از جمله كميته امداد امام خميني(ره) معرفي شده‌اند و عوارض نمي‌دهند، ما مبلغي هم مي‌گذاريم روي عوارض پرداختي تا حقوق مأمور كنترل بازار و ماشين‌هاي حمل زباله را در بازار هفتگي پرداخت کنیم.
  به گفته محمد قديمي، به دليل اينكه زمين‌هاي بازار هفتگي همدان معارض دارد و ملك شهرداري نيست نمي‌توان در آنها سرويس بهداشتي و ساير خدمات ثابت را راه اندازي كرد و به همين دليل در همه مناطق به جز دوشنبه بازار ميدان شاهد، با مساجد، پارك‌ها و مركز خدماتي بهداشتي مناطق براي استفاده فروشندگان از سرويس‌هاي بهداشتي هماهنگ شده است.
  اما فروشندگان بازار روز هفتگي اين دلايل را موجه نمي‌دانند.
   بيت ا... مي‌گويد: در بسياري از شهرهاي كشور مسأله بازارهاي هفتگي جا افتاده است و شهرداري‌ها به اين بازارها خدمات مي‌دهند.
   اما در همدان شرايطي وجود دارد كه ما روي خاك و گِل بساط مي‌كنيم و صدايمان به جايي نمي‌رسد. ما مسلمانيم و اين شرايط براي كار مسلمان درست نيست.
  ناصر هم مي‌گويد: ما انتظار داريم حداقل در قبال افزايش عوارض كه 6 ماه است كه انجام شده، خدماتي از جمله فضاي سرپوشيده يا خط‌كشي شده براي فروش اجناسمان داشته باشيم، نه اينكه با دوستمان براي يك متر زمين خاكي جدل كنيم.
  نظر مديرعامل سازمان ميادين ميوه‌و‌تره بار شهرداري همدان چيز ديگري است. او مي‌گويد: روزبازارها بايد جمع شوند اما به آنها مساعدت مي‌شود. مبلغ عوارض بهره برداري از معابر عمومي را هم شوراي شهر مصوب مي‌كند.
  به گفته او قرار است بلوار شهيد بختياري شهرك فرهنگيان براي نصف روز در هفته بسته شود تا بساطي‌ها در اين بلوار ساماندهي شوند.
  برنامه‌اي براي غرفه بندي و ايجاد سايبان در اين بلوار تدوين شده و براي اين كار نامه‌اي به كميته ترافيك همدان ارسال شده است تا براي بستن اين خيابان در روزهاي پنجشنبه اقدام شود كه پاسخ آن حداكثر تا سه هفته آينده مي‌آيد.
   اما در خيابان، پارك و زمين ملكي مردم به دلايل ترافيكي و حقوقي نمي‌توان خط‌كشي كرد و افزايش ترافيك باعث اعتراض مردم شده است.
  قديمي اعتقاد دارد در صورت اجراي اين طرح ساير مناطق نيز به مرور روزبازارهاي منظم‌تري خواهند داشت.
  شهرداري، براي بساطي‌هاي بازار روز هفتگي همدان كارت صادر كرده است، تا هويت آنها در اين ارگان نيمه دولتي مشخص باشد.
   اما اكثر فروشندگان كارت را بي‌استفاده مي‌دانند و آن را همراه خود ندارند.
  آنها بيمه، حقوق و صنف مشخصي ندارند، دستفروشي را شغل نمي‌دانند و علي‌رغم كمبودهاي شغلي فراوان، تعدادشان در سال‌هاي اخير افزايش يافته است. اما خود را عضوي از جامعه مي‌دانند كه در گير‌و‌دار مشكلات اقتصادي و بيكاري، راهي جز دستفروشي نيافته‌اند و سرمايه اندك خود را هر روز، روي زمين، پيش پاي مشتريان ، پهن مي‌كنند تا نان حلال، روزي سفره هايشان باشد.

   

  http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/0x3c81431173413c8f.html


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 دي 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161102
 • بازدید امروز :234891
 • بازدید داخلی :22905
 • کاربران حاضر :181
 • رباتهای جستجوگر:363
 • همه حاضرین :544

تگ های برتر